Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE15AHE3/73
1.5KE15AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE15AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE15AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE15AHE3/73
QUANTITY
1.5KE15AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE15AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE15AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE15AHE3/73
Related Links1.5KE15, 1.5KE15AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE15AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE15AHE3/73
JUMPER-H1502TR/A2015B/X 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SC-70-5 datasheet.pdf
BARRIER STR 6X6X24" datasheet.pdf
RES SMD 11.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 60COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 500MA SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf