Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE15CA-E3/73
1.5KE15CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE15CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE15CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE15CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE15CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE15CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE15CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE15CA-E3/73
Related Links1.5KE15, 1.5KE15CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE15CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE15CA-E3/73
CAP ALUM 1600UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LUG FORK CRIMP TERM #8 .171"H BR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
AB 16C 14#16, 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 25C 25#12 PIN RECP BOX datasheet.pdf
192 kHz Digital Audio Interface Transmitter IC datasheet.pdf