Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE160A-E3/54
1.5KE160A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE160A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 136VWM 219VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE160A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE160A-E3/54
QUANTITY
1.5KE160A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE160A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE160A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)136V
Voltage - Breakdown (Min)152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE160A-E3/54
Related Links1.5KE16, 1.5KE160A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE160A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE160A-E3/54
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PIPE CABLE LOCATOR datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET HEAD datasheet.pdf
6.8UF 250V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf