Diodes Incorporated 1.5KE160CA-T
1.5KE160CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE160CA-T
Brief Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE160CA-T.pdf
Availability of 1.5KE160CA-T
QUANTITY
1.5KE160CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE160CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE160CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)136V
Voltage - Breakdown (Min)152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE160CA-T
Related Links1.5KE1, 1.5KE160CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE160CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE160CA-T
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf