Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE16CAHE3/54
1.5KE16CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE16CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE16CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE16CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE16CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)66.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16CAHE3/54
Related Links1.5KE16, 1.5KE16CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE16CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE16CAHE3/54
IC UART DUAL W/FIFO 48-LQFP datasheet.pdf
IC MONOSTABLE MULTIVIB 14SO datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 12"" datasheet.pdf