Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE16CAHE3/73
1.5KE16CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE16CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE16CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE16CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE16CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)66.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16CAHE3/73
Related Links1.5KE16, 1.5KE16CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE16CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE16CAHE3/73
CONN BACKSHELL 9POS NICKEL SCREW datasheet.pdf