Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE16HE3/54
1.5KE16HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE16HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE16HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE16HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE16HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.9V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)63.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16HE3/54
Related Links1.5KE1, 1.5KE16HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE16HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE16HE3/54
CONN ADAPT JACK-JACK F datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 53.5VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 46POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT ULP 20MHZ 32LQFP datasheet.pdf