Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE170-E3/73
1.5KE170-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE170-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE170-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE170-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE170-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)138V
Voltage - Breakdown (Min)153V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp244V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170-E3/73
Related Links1.5KE17, 1.5KE170-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE170-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE170-E3/73
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 15A W/BLEEDER datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
IC RFIC I/Q MODULATOR QUAD 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
ARRAY FEMALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf