Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE170A-E3/54
1.5KE170A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE170A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE170A-E3/54
QUANTITY
1.5KE170A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE170A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170A-E3/54
Related Links1.5KE17, 1.5KE170A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE170A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE170A-E3/54
GROMMET EDGE SLOT NYLON NAT datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 6POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC USB 2.0 ETHER CTRLR 64QFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 12.95MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS 1MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf