Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE170CA-E3/51
1.5KE170CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170CA-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE170CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE170CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE170CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE170CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170CA-E3/51
Related Links1.5KE170, 1.5KE170CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE170CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE170CA-E3/51
DEV KIT F220/221/226/230/231/236 datasheet.pdf
RES SMD 43.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 120VAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 29 AWG 100 FT RD datasheet.pdf
302MC-ST-100-MDR; MDR OPT datasheet.pdf
FERRITE SHEET datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf