Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE18A-E3/51
1.5KE18A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE18A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE18A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE18A-E3/51
QUANTITY
1.5KE18A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE18A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE18A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE18A-E3/51
Related Links1.5KE18, 1.5KE18A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE18A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE18A-E3/51
IC REG BST SEPIC INV ADJ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC10H/AE10M/HSC10H datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERMINAL GUIDE FOR AP-K2N datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A SOT23 datasheet.pdf
MINI MAG-MATE 110F TAB 38-30TP P datasheet.pdf
HBT GAIN BLOCK AMP DIE datasheet.pdf
5MM LENS LP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SMB datasheet.pdf