Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE18AHE3/54
1.5KE18AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE18AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE18AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE18AHE3/54
QUANTITY
1.5KE18AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE18AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE18AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE18AHE3/54
Related Links1.5KE18, 1.5KE18AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE18AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE18AHE3/54
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ7 M32 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC SMBJ datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48SSOP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.140" 3MM 2LD datasheet.pdf