Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE18C-E3/73
1.5KE18C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE18C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE18C-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE18C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE18C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE18C-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE18C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14.5V
Voltage - Breakdown (Min)16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)56.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE18C-E3/73
Related Links1.5KE18, 1.5KE18C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE18C-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE18C-E3/73
TRANS 2NPN 12V 0.03A MINI6 datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
OSC VCO 400-800MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf