Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE200A-E3/54
1.5KE200A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE200A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE200A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE200A-E3/54
QUANTITY
1.5KE200A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE200A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE200A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE200A-E3/54
Related Links1.5KE20, 1.5KE200A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE200A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE200A-E3/54
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SW ROTARY SP-12 POS NON SHORT datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SC59-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RING TIN 300-350MCM 9/16" datasheet.pdf
HDM 144 POS. POLAR/GUIDE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf