Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE200C-E3/73
1.5KE200C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE200C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 162VWM 287VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE200C-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE200C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE200C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE200C-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE200C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)162V
Voltage - Breakdown (Min)180V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE200C-E3/73
Related Links1.5KE20, 1.5KE200C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE200C-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE200C-E3/73
RES ARRAY 9 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DUAL .05" datasheet.pdf
RES MO 1/2W 16.9K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 21POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC CLK/DRVR CPU 200MHZ 56SSOP datasheet.pdf
MICRO 9C P 24" WHT JACKS datasheet.pdf