Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE200CAHE3/73
1.5KE200CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE200CAHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE200CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE200CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE200CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE200CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE200CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE200CAHE3/73
Related Links1.5KE200, 1.5KE200CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE200CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE200CAHE3/73
FEED-THRU TERM BLOCK 24-12AWG datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 4A 250V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.50MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 2W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 125V datasheet.pdf