Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE20AHE3/73
1.5KE20AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE20AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE20AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE20AHE3/73
QUANTITY
1.5KE20AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE20AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE20AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE20AHE3/73
Related Links1.5KE20, 1.5KE20AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE20AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE20AHE3/73
CAP MICA 43PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SATA SYSTEM PLUG R/A TYPE datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 6A datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf