ON Semiconductor 1.5KE20ARL4G
1.5KE20ARL4G picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE20ARL4G
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE20ARL4G.pdf
Availability of 1.5KE20ARL4G
QUANTITY
1.5KE20ARL4G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE20ARL4G
Internal Part NumberEIS-1.5KE20ARL4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE20ARL4G
Related Links1.5KE2, 1.5KE20ARL4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5KE20ARL4G Details Description
Related parts for 1.5KE20ARL4G
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 250MW SOD323 datasheet.pdf