Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE20CA-E3/54
1.5KE20CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE20CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE20CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE20CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE20CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE20CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE20CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE20CA-E3/54
Related Links1.5KE20, 1.5KE20CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE20CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE20CA-E3/54
SOLDER TIP 1/64" LONG CONICAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 4W 2725 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 200MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 648.5OHM 0.01% 0.8W 2010 datasheet.pdf
LABEL CARD YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
5P TERMI-BLOK HDR,HIGH TEMP, TAP datasheet.pdf
5UF 25V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf