Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE20HE3/73
1.5KE20HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE20HE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE20HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE20HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE20HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE20HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE20HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16.2V
Voltage - Breakdown (Min)18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE20HE3/73
Related Links1.5KE2, 1.5KE20HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE20HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE20HE3/73
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 70 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 55V 1.5A datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf