Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE22-E3/73
1.5KE22-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE22-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE22-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE22-E3/73
QUANTITY
1.5KE22-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE22-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE22-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.8V
Voltage - Breakdown (Min)19.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp31.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)47A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE22-E3/73
Related Links1.5KE2, 1.5KE22-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE22-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE22-E3/73
DIODE ZENER 16V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf