Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220A-E3/73
1.5KE220A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220A-E3/73
Datasheet Download
1.5KE220A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE220A-E3/73
QUANTITY
1.5KE220A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE220A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220A-E3/73
Related Links1.5KE22, 1.5KE220A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE220A-E3/73
CONN LATCH BLOCK DB9-37POS 2/BAG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DFN datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 115V datasheet.pdf
EDGECARD 132POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf