Microsemi Commercial Components 1.5KE220AE3/TR13
1.5KE220AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 185VWM 328VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE220AE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE220AE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE220AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE220AE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220AE3/TR13
Related Links1.5KE220, 1.5KE220AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE220AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE220AE3/TR13
IC OPAMP INSTR 300KHZ 16SOIC datasheet.pdf