Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220AHE3/54
1.5KE220AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220AHE3/54
Datasheet Download
1.5KE220AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE220AHE3/54
QUANTITY
1.5KE220AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE220AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220AHE3/54
Related Links1.5KE22, 1.5KE220AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE220AHE3/54
CONN HEADER 1POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
LED XBD RYL BLUE 455NM 450MW SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 310VAC RADIAL datasheet.pdf