Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220C-E3/73
1.5KE220C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 175VWM 344VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE220C-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE220C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE220C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220C-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE220C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)175V
Voltage - Breakdown (Min)198V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220C-E3/73
Related Links1.5KE22, 1.5KE220C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220C-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE220C-E3/73
FIXED IND 3NH 300MA 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 209FBGA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9004-AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HOUSING GREEN datasheet.pdf
MICRO 37 M 36" YEL JACKS datasheet.pdf