Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220CA/54
1.5KE220CA/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220CA/54
Datasheet Download
1.5KE220CA/54.pdf
Availability of 1.5KE220CA/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE220CA/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220CA/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE220CA/54
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220CA/54
Related Links1.5KE2, 1.5KE220CA/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220CA/54 Details Description
Related parts for 1.5KE220CA/54
JUMPER-H1504TR/A3048A/H1504TR 5" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB datasheet.pdf
FAN BLOWER 174X115MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 34POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FZ4 HG STD. LCD 2-CAM.NPN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf