Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220CA-E3/51
1.5KE220CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 185VWM 328VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE220CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE220CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE220CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE220CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220CA-E3/51
Related Links1.5KE220, 1.5KE220CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE220CA-E3/51
CONN MEM SOCKET DIMM 168POS T/H datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 280 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
METALIZED POLYESTER 4" X 2" datasheet.pdf