Diodes Incorporated 1.5KE22CA-B
1.5KE22CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE22CA-B
Brief Description
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE22CA-B.pdf
Availability of 1.5KE22CA-B
QUANTITY
1.5KE22CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE22CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE22CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18.8V
Voltage - Breakdown (Min)20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)49A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE22CA-B
Related Links1.5KE, 1.5KE22CA-B Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE22CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE22CA-B
BOOT WATERPROOF FOR BREAKERS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
REFLECTOR 74MM RND 47.7MM datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 40A 12V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf