Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE22HE3/54
1.5KE22HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE22HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE22HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE22HE3/54
QUANTITY
1.5KE22HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE22HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE22HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.8V
Voltage - Breakdown (Min)19.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp31.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)47A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE22HE3/54
Related Links1.5KE2, 1.5KE22HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE22HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE22HE3/54
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
BOARD EVAL PMU IMAGING ADP5020 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf