Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE24CA-E3/73
1.5KE24CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE24CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE24CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE24CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE24CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE24CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE24CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE24CA-E3/73
Related Links1.5KE24, 1.5KE24CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE24CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE24CA-E3/73
FLEX CABLE - AFF04A/AF04/AFE04T datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HDM 5SMPR070F2500O K datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf