Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE24CHE3/73
1.5KE24CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE24CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE24CHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE24CHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE24CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE24CHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE24CHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)19.4V
Voltage - Breakdown (Min)21.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp34.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)43.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE24CHE3/73
Related Links1.5KE24, 1.5KE24CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE24CHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE24CHE3/73
CONN RECEPT PIN .022-.032" .353" datasheet.pdf
IC POT DL AUDIO TAP W/PB 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
SUPPRESSOR ESD 30VDC 0402 HFREE datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 15A 170VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET .025-.035" .14" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LJT 4C 4#12 PIN RECP datasheet.pdf
CABLE CLAMP 18 W/BUSHING datasheet.pdf