Littelfuse 1.5KE250-B
1.5KE250-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 361.2VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE250-B.pdf
Availability of 1.5KE250-B
QUANTITY
1.5KE250-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE250-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp361.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250-B
Related Links1.5KE, 1.5KE250-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE250-B Details Description
Related parts for 1.5KE250-B
ACCY RELAY SOCKET SP SCREW TERM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 460MA 720 MOHM TH datasheet.pdf
LOCK NUT 0.945" POLYAMIDE PG11 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 10MM datasheet.pdf
WASHER INS GRN datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ALARM CONTACT datasheet.pdf
THERMOELECT datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf