Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE250-E3/54
1.5KE250-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 202VWM 360VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE250-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE250-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE250-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE250-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)202V
Voltage - Breakdown (Min)225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp360V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250-E3/54
Related Links1.5KE25, 1.5KE250-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE250-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE250-E3/54
IC TXRX RS-485 3.3V FD 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 1A datasheet.pdf
CONN POWER CLAMP HEADER SINGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
15W4 M HD SC 20A POWER 4-40 datasheet.pdf