Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE250A-E3/51
1.5KE250A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 344VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE250A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE250A-E3/51
QUANTITY
1.5KE250A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE250A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250A-E3/51
Related Links1.5KE25, 1.5KE250A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE250A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE250A-E3/51
FUSE CERM 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMD datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf