Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE250A-E3/73
1.5KE250A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 344VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE250A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE250A-E3/73
QUANTITY
1.5KE250A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE250A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250A-E3/73
Related Links1.5KE25, 1.5KE250A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE250A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE250A-E3/73
CAP FILM 1UF 20% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 1.2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG WHT SHLD datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP CLIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf