Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE250CA-E3/73
1.5KE250CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 344VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE250CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE250CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE250CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE250CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250CA-E3/73
Related Links1.5KE250, 1.5KE250CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE250CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE250CA-E3/73
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP PTFE 6PF 1PF 300V SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN MALE M8 4POS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP-BJ datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf