Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE27AHE3/54
1.5KE27AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE27AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE27AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE27AHE3/54
QUANTITY
1.5KE27AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE27AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE27AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE27AHE3/54
Related Links1.5KE27, 1.5KE27AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE27AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE27AHE3/54
FIXED IND 390NH 2A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 277VAC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 50V 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
SCR 1000V 40A TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/16-48" CLEAR datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Resistor Chip 0.5mOHMS Metal Strip 1% 9W 3920 Pad SMD Reel AEC-Q200 datasheet.pdf