Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE27AHE3/73
1.5KE27AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE27AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE27AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE27AHE3/73
QUANTITY
1.5KE27AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE27AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE27AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE27AHE3/73
Related Links1.5KE27, 1.5KE27AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE27AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE27AHE3/73
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 28-SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 33MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC MPU SMART ARM CORTEX-A5 361-B datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK-BOOST PWM datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf