Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE27CHE3/54
1.5KE27CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE27CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE27CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE27CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE27CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE27CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE27CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)21.8V
Voltage - Breakdown (Min)24.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE27CHE3/54
Related Links1.5KE27, 1.5KE27CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE27CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE27CHE3/54
FUSE CERM 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.1A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B032MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf