Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE300A-E3/73
1.5KE300A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE300A-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 256VWM 414VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE300A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE300A-E3/73
QUANTITY
1.5KE300A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE300A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE300A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE300A-E3/73
Related Links1.5KE30, 1.5KE300A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE300A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE300A-E3/73
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
600A TRMS AC/DC CLAMP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf