Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE300CA-E3/73
1.5KE300CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE300CA-E3/73
Datasheet Download
1.5KE300CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE300CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE300CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE300CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE300CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE300CA-E3/73
Related Links1.5KE300, 1.5KE300CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE300CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE300CA-E3/73
CONN HEADER 50POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 7POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
PWR SPLY BRD MNT 12V 1.25A 15W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485/RS422 14SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
GT 14C 10#12 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM DIFF LO 2.5MM datasheet.pdf