Micro Commercial Components (MCC) 1.5KE300CA-TP
1.5KE300CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE300CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201AE
Datasheet Download
1.5KE300CA-TP.pdf
Availability of 1.5KE300CA-TP
QUANTITY
1.5KE300CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE300CA-TP
Internal Part NumberEIS-1.5KE300CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AE, Axial
Supplier Device PackageDO-201AE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE300CA-TP
Related Links1.5KE3, 1.5KE300CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
1.5KE300CA-TP Details Description
Related parts for 1.5KE300CA-TP
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 11POS datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf