Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE30A-E3/54
1.5KE30A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE30A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE30A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE30A-E3/54
QUANTITY
1.5KE30A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE30A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE30A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)25.6V
Voltage - Breakdown (Min)28.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp41.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE30A-E3/54
Related Links1.5KE30, 1.5KE30A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE30A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE30A-E3/54
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 51PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 18AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H datasheet.pdf
18 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf