Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE33A-E3/51
1.5KE33A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE33A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE33A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE33A-E3/51
QUANTITY
1.5KE33A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE33A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE33A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown (Min)31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)32.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE33A-E3/51
Related Links1.5KE33, 1.5KE33A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE33A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE33A-E3/51
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 20-PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 100W datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6-MICRO FOOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
MOUNT RECT TO202/220 0.125" datasheet.pdf
RES 26 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 600V WHITE 500' datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf