Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE33CA-E3/54
1.5KE33CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE33CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE33CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE33CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE33CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE33CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE33CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown (Min)31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)32.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE33CA-E3/54
Related Links1.5KE33, 1.5KE33CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE33CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE33CA-E3/54
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 256TAP DUAL 16-TQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 9POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 4TH SPEED datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf