Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE350-E3/54
1.5KE350-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE350-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 284VWM 504VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE350-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE350-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE350-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE350-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE350-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)284V
Voltage - Breakdown (Min)315V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp504V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE350-E3/54
Related Links1.5KE35, 1.5KE350-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE350-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE350-E3/54
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 43DL POS .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
PLATFORM PROG TOOLSTCK F500 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf