Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE350A-E3/51
1.5KE350A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE350A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 300VWM 482VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE350A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE350A-E3/51
QUANTITY
1.5KE350A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE350A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE350A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
Voltage - Breakdown (Min)333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE350A-E3/51
Related Links1.5KE35, 1.5KE350A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE350A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE350A-E3/51
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 16-SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.9A 88 MOHM SMD datasheet.pdf