Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE36A-E3/73
1.5KE36A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE36A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE36A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE36A-E3/73
QUANTITY
1.5KE36A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE36A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE36A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE36A-E3/73
Related Links1.5KE36, 1.5KE36A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE36A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE36A-E3/73
FLK-D37SUB/S datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 4.9GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 860.000KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf