Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE36CA-E3/54
1.5KE36CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE36CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE36CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE36CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE36CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE36CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE36CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE36CA-E3/54
Related Links1.5KE36, 1.5KE36CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE36CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE36CA-E3/54
MOSFET RF N-CH 28V 22W TO272-4 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 16MSOP datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf