Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE39AHE3/54
1.5KE39AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE39AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE39AHE3/54
QUANTITY
1.5KE39AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE39AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown (Min)37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39AHE3/54
Related Links1.5KE39, 1.5KE39AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE39AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE39AHE3/54
FIXED IND 150UH 130MA 3.7 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 4300UF 350V SCREW datasheet.pdf
PANEL SIDE 70X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 180MA 6.54 OHM datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
ADAPTOR PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf